W wirtualnej rzeczywistości jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw, podobnie jak w tej zwykłej, fizycznej. Coraz częstsze są przestępstwa internetowe, jak stalking czy włamania na konta bankowe. Jedna z nowszych metod i niestety coraz bardziej popularna to kradzież danych osobowych.

Niektórym z tych przestępstw zapobiegają zabezpieczenia systemów komputerowych, ale na część z nich mamy wpływ my sami. W pewnym stopniu możemy chronić swoje dane osobowe, aby nie dostały się w niepowołane ręce.

Czym grozi kradzież danych osobowych?

To może dla wielu osób brzmieć nierealnie, podobnie jak cała wirtualna rzeczywistość, ale nasze bezpieczeństwo w sieci jest poważnie zagrożone. Wiele razy podajemy swoje dane, często nawet nie zastanawiając się czy to konieczne. Kiedy trafiają do rzetelnego odbiorcy, który ma odpowiednie zabezpieczenia i wie jak należy przepisowo zarządzać danymi osobowymi, to nie ma problemu. Możemy być spokojni. Jednak w innym przypadku nasze dane mogą zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa. W jaki sposób? Złodzieje tożsamości wyłudzają kredyty na takie skradzione dane, wynajmują mieszkania, wystawiają drogie przedmioty na aukcjach, kupują sprzęt w systemie ratalnym itd. Oczywiście nie spłacają zobowiązań i z czasem w naszych drzwiach pojawia się komornik z nakazem egzekucji lub dostajemy wezwanie na komisariat celem złożenia wyjaśnień. Jeśli nie potrafimy wskazać komu i kiedy udostępniliśmy dane, automatycznie stajemy się dłużnikami zobowiązanymi do spłaty lub podejrzanymi o popełnienie przestępstwa.

Problem nie jest marginalny, według badań statystycznych nawet co piąty Polak był ofiarą skutków niewłaściwej ochrony danych osobowych.

Jak chronić swoje dane osobowe?

 

Wyraźnie widać, że problem jest realny a konsekwencje przykre. Wciąż istnieje ryzyko, tym bardziej, że sami bardzo często popełniamy błędy. Zanim więc zaczniemy wymagać odpowiednich procedur od firm, które zarządzają danymi osobowymi, zacznijmy sami dbać o bezpieczeństwo danych, aby ktoś niepowołany nie wziął np. pożyczki online na nasze dane. Nie należy nigdy nikomu oddawać swojego dowodu osobistego, podawać numerów PIN oraz haseł do konta. To w zasadzie takie elementarne zasady.

Jak mądrze wziąć pożyczkę online i uchronić dane osobowe?

To jedna z sytuacji, kiedy podajemy swoje dane osobowe. Sprawdźmy na co zwrócić uwagę wybierając firmę pożyczkową. Oczywiście na warunki oferty, ale nie tylko.

  • Wybierz firmę udzielającą pożyczek online, która cieszy się dobrą renomą. Poczytaj opinie w internecie, głównie te dotyczące kwestii danych osobowych. Jeśli firma ma na swoim koncie jakieś niechlubne incydenty, zrezygnuj z jej usług.
  • Przyjrzyj się procedurze rejestracji i jeśli coś budzi twoje wątpliwości, pytaj. Rzetelne firmy, które oferują pożyczki online, udostępniają linie telefoniczne i konsultantów, którzy odpowiedzą na pytania.
  • Dokładnie przeczytaj regulamin lub wzór umowy. Sprawdź czy firma umieściła tam zapisy od ochronie danych osobowych. Jeśli nie, zapytaj o to konsultanta. Pożyczkodawcy dobrej jakości zawsze dbają o tą kwestię, czyli o bezpieczeństwo danych swoich klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *