Choć niektórym mogłoby wydawać się, że jest inaczej, pieniądze w związku to trudny temat dla wielu par. Zanim popełnisz podstawowe błędy sprawdź, jak rozmawiać o pieniądzach ze swoją drugą połówką.

Niestety liczne statystyki pokazują, że jednym z podstawowych powodów do zwady między partnerami okazują się być pieniądze. Nic w tym dziwnego, w końcu dla wielu finanse to trudny temat, o którym mówić wcale nie jest łatwo. Aby uniknąć poważnych nieporozumień, rozmowy o pieniądzach nie powinny być dziełem przypadku i trzeba przeprowadzić je umiejętnie. Zobacz, jak dojść do porozumienia w związku, kiedy w grę wchodzą pieniądze.

Pieniądze w związku – dlaczego warto o nich rozmawiać?

 

Niektórzy wciąż uważają, że pieniądze nie mają żadne znaczenia, a kwestie finansowe w związku to temat, którym nie warto zawracać sobie głowy. Niestety osoby te szybko przekonują się, że takie podejście prędzej czy później przynosi więcej szkód, niż pożytku. Największe problemy pojawiają się wtedy, kiedy w grę wchodzi wspólne zamieszkanie, wspólne kredyty czy w późniejszym czasie także kwestie finansowe dotyczące dzieci. Kiedy unikamy tematu pieniędzy w początkowym etapie związku, później może być już może być bardzo trudno ustalić liczne kwestie dotyczące wspólnych finansów. Dlatego warto zrobić to jak najwcześniej i do tego z głową. Zobacz, jak zrobić to dobrze.

Jak rozmawiać o pieniądzach w związku?

 

Postawcie na konkrety

Finanse to temat, w którym nie ma miejsca na niedomówienia. Kiedy na początku będziecie owijać w bawełnę, później będzie ciężko to odkręcić. Od samego początku postawcie na konkrety. Mówcie wprost o tym, co macie do powiedzenia i nie pozwólcie na to, aby po rozmowie pozostały jakiekolwiek niejasności. Tutaj najważniejsze jest, aby obie strony czynnie uczestniczyły w dyskusji. Jednak nie należy zapominać o tym, że choć emocje biorą górę, powinniście okazywać sobie szacunek. W przeciwnym razie do niczego nie dojdziecie i tylko wywołacie niepotrzebne awantury.

Ustalcie priorytety

Kiedy w grę wchodzi wspólne zamieszkanie, kredyty, ślub, dzieci czy chociażby niepozorny wyjazd na wakacje, prędzej czy później trzeba będzie omówić kwestie finansowe. Aby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnych kłótni, warto ustalić priorytety. Mowa tutaj nie tylko o wydatkach, które w codziennym życiu okazują się być konieczne, ale także o planach, które macie na przyszłość. Jeśli rozmowa o finansach nie zostanie uzupełniona o ustalenie priorytetów, w późniejszym czasie na jaw mogą wyjść rażące rozbieżności, o których wcześniej nie mieliście pojęcia, a które nagle okazały się być dla jednej ze stron dość przykrą niespodzianką.

Wymieńcie poglądy dotyczące finansów

Nie da się ukryć faktu, że poglądy dotyczące finansów są różne i poglądy jednej osoby wcale nie muszą w pełni pokrywać się z tym, co na temat pieniędzy myśli ktoś inny. Jest to zupełnie normalne i nie ma w tym absolutnie nic złego. Jednak kluczem do sukcesu okazuje się szczera rozmowa, w której każde z was jasno przedstawi, co myśli o pieniądzach ogólnie, o ich wydawaniu, o oszczędzaniu, inwestowaniu i gromadzeniu ich zarówno na czarną godzinę, jak i na określone cele życiowe. Taka rozmowa da nam doskonały ogląd na zaistniałą sytuację i z pewnością umożliwi między partnerami dojście do konsensusu.

Nie ukrywajcie tego, co was różni

Rzadko kiedy zdarza się, że kwestie finansowe nie są w stanie poróżnić partnerów. W końcu każdy jest inny, każdy z nas ma inne plany, marzenia, priorytety i w końcu pogląd na kwestię, jaką są pieniądze. Niestety niektóre pary różnice te starają się przed sobą wzajemnie ukrywać lub, znając prawdę, w ogóle o tym nie rozmawiać. Niestety rzeczywistość niejednokrotnie pokazała, że zamiatanie ważnych tematów pod dywan do niczego dobrego nie prowadzi. Dlatego poza określeniem, co was łączy, nie bójcie się przedyskutować tego, co was różni. Jest to bardzo ważny element, którego zrozumienie będzie rzutować na dalsze rozmowy i późniejsze wspólne decyzje finansowe.

Nie poddawajcie się

Mało jest przypadków, w których jedna rozmowa z partnerem o temacie, jakim są finanse w związku przynosi zamierzony efekt. Najczęściej dyskusja o pieniądzach wymaga cierpliwości. Jeśli pierwsze rozmowy nie skończyły się tak, jak tego oczekiwaliśmy, nie ma w tym absolutnie nic złego. Jest to proces, który musi ewoluować, a to po prostu wymaga czasu. Właśnie z tego względu należy uzbroić się w cierpliwość i zrozumienie, które pozwolą przetrwać nam dalsze zmagania w przysłowiowym docieraniu się między partnerami. Kluczem do sukcesu jest wzajemny szacunek, którego nie powinny przysłonić nam żadne pieniądze, ani inne z reguły drażliwe tematy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *