Łatwo wziąć pożyczkę w dzisiejszych czasach – w wielu instytucjach parabankowych wystarczy jedynie przedstawić dowód osobisty i wypełnić wniosek. Jeśli zginął Ci dowód osobisty lub został skradziony, istnieje ryzyko, że ktoś może wykorzystać dokument do niecnych celów. Jak się przed tym ustrzec?

Zgłoś to na policję

W pierwszej kolejności, jeśli zgubiłeś lub skradziono Ci dowód, należy udać się na policję i zgłosić ten fakt. Pożyczkodawcy zawsze sprawdzają tożsamość potencjalnych kredytobiorców. Może się jednak zdarzyć, że jeśli kradzież dowodu nie została zgłoszona policji, to złodziejowi uda się zaciągnąć na cudze nazwisko pożyczkę. Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku udaremniono 1 746 prób wyłudzeń pożyczek. Codziennie na cudze dane próbowano wyłudzić pożyczki na łączną kwotę ponad 980 tysięcy złotych. Oznacza to, że problem istnieje, jego skala jest dość spora i samo zgłoszenie kradzieży czy zgubienia dowodu osobistego na policję może nie wystarczyć by nie paść ofiarą wyłudzaczy.

Raporty i alerty BIK

Aby dowiedzieć się, czy ktoś wziął kredyt na Twoje nazwisko oraz by ustrzec się przed taką sytuacją, należy zapoznać się z produktami oferowanymi przez Biuro Informacji Kredytowej. BIK proponuje raporty, które można uzyskać bezpłatnie lub za opłatą. W raporcie BIK znajdzie się cała historia kredytowa danej osoby. Można się dowiedzieć, jaka jest wiarygodność i zdolność kredytowa danej osoby oraz jakie zobowiązania są zaciągnięte na dane nazwisko i jakie raty są regularnie spłacane. W ten sposób łatwo sprawdzić, czy ma się tylko te zobowiązania, o których ma się wiedzę, czy dodatkowo są w raporcie wymienione inne pożyczki, których nie zaciągnąłeś osobiście. W raporcie znajdzie się też informacja o tym, kto pytał o Twoje dane osobowe. Raport BIK pozwoli sprawdzić przeszłość kredytową, ale jak mieć pewność, że nie dojdzie do wyłudzenia w przyszłości? Można oczywiście regularnie sprawdzać raporty BIK, ale to uciążliwe rozwiązanie. Lepiej zapisać się na tzw. alert BIK. To skuteczna ochrona przed wyłudzeniem kredytu. Kiedy ktoś będzie chciał zaciągnąć kredyt lub pożyczkę na Twoje nazwisko, alert wyślę Ci sms lub e-mail z taką informacją.

Konto na BIK – ile to kosztuje?

Aby mieć dostęp do raportów i alertów BIK trzeba założyć konto na stronie bik.pl. Przez pierwsze 60 dni jest ono darmowe i pozwala uzyskać jeden raport oraz gwarantuje dostęp do alertów. Potem trzeba zapłacić za jego aktywację – 1,23 złotego. Ponadto, raz na sześć miesięcy, każdy może bezpłatnie sprawdzić, jakie informacje są przekazywane do tej instytucji przez banki. Konto premium na bik.pl kosztuje 79 złotych rocznie i gwarantuje 12 raportów oraz stały dostęp do alertów.

Co robić, gdy ktoś wyłudził pożyczkę na Twoje nazwisko?

Jeśli już jest za późno i dowiedziałeś się z alertu lub raportu, że ktoś wyłudził na Twoje nazwisko pożyczkę lub kredyt, niezwłocznie zgłoś to na policję. Poinformuj firmę pożyczkową, która udzieliła pożyczki na podstawie cudzego dowodu. Pożyczkę można zanegować, na przykład powołując się na grafologa, który potwierdzi, że pod wnioskiem nie znajduje Twój podpis albo udowadniając, że przelew weryfikacyjny nie został puszczony z Twojego konta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *